לרוב היונים נוהגות להתאגד במקומות חמימים ונוחים. ניתן למצוא אותן בכול מקום, כאשר לא פעם הן נוטות להעדיף את מתחם הגג, ולו כי הוא מוגן מחיות, משמש ישירה ומגשם, והוא מהווה מצע מושלם עבור דגירה. עם זאת, לצד העובדה שהן מרוצות מכך, הרי שדיירי הבית עשויים לסבול מכך, ולו כיוון שהן מרעישות, אוספות לכלוך (כגון זרדים), משירות הרבה נוצות, משאירות הרבה לשלשת וכדומה, כך שהן עשויות להוות מקור לכינים, לריחות לא נעימים ואף למחלות – למשל לקדחת הנילוס.

 

יונים כבר הפכו להיות כנוף מוכר מעל גגות הבתים ובכיכרות השונות בכל מקום בעולם. זוג יוני בית, מסוגל לקיים תשעה מחזורי קינון ואפילו יותר מכך. בכל קינון ישנם כשני גוזלים מדובר פה בשמונה עשרה גוזלים בשנה עבור כל זוג יונים. היונים הן המרוויחות הבלעדיות מקרבתן אל האדם, בני האדם נוהגים להאכיל את היונים, יש להן מזון מצוי בשפע ומבנים שבהם משתמשים בני האדם לקינון עבור היונים. בהרבה מקרים האדם אינו יודע כי מקננות אצלו על גג הבית או גג המחסן יונים.  היונים גורמות לפגיעה במתכות שונות ולכלוך רב הנגרם מהחומציות בלשלשת שלהם. גם התנגשות בין מטוסים, יכולה להיגרם מיונים ואף העברת מחלות לבני האדם. כיום ישנן שיטות להרחקת יונים על מנת לצמצם את המפגעים בבני האדם ובסביבתו. בארץ, לא נהוג להשמיד יונים אלא להרחיקן באמצעות דוקרנים שמונעים מהן לקנן על גגות הבתים ובמסתורי הכביסה. הנזקים יכולים להיגרם באמצעות היונים גם בענף החקלאות, הן הורסות את התבואה וגורמות למחלות ביבול עצמו. הסברה היא שצפיפותן של היונים נגרמות מהאדם עצמו שמאכיל אותן או אינו דואג מספיק להרחקתן.

זה אינו מוסרי להשמיד יונים
בארץ לא דוגלים בהשמדת יונים אלא שיטות להרחקת יונים הן שונות כמו הדוקרנים שהזכרתי קודם לכן או באמצעות זמזמים אלקטרוניים המרחיקים את היונים מהמקום. הבעיה היא שיש לחזור על הפעולה מדי כמה זמן, וכידוע פעולה זו עולה לנו כסף. יש כאלה שטוענים שלא כול החברות הן מומחיות  בהרחקת יונים, יש למצוא חברה מתאימה ואמינה בעלת מוניטין. יש הרבה חברות שמתפרנסות מהרחקת יונים והן מוצאות פתרון זמני בלבד, על מנת שהלקוחות יחזרו אליהן וכך הן עושות את רווחיהן, לכן, חשוב כי תפנו רק לחברה שהיא אמינה וידועה בהרחקה יעילה ל יונים. יש הרבה ברות הדברה העוסקות אף בהרחקת יונים. יונים נוהגות לחזור למקום אליו הן התרגלו והן אפילו מתרבים יותר. לפי הסטטיסטיקה, לאחר ביצוע הרחקת יונים, הן תחזורנה למקום תוך חודש וחצי לכל
היותר.

כאמור, הרחקת יונים באופן מקצועי מצריכה ידע עשיר בתחום. אותו מרחיק יונים עשוי מראש לצפות היכן היונים יתמקמו, כיצד הן יגיבו, מתי הכי נכון לפעול על מנת להרחיק אותן וכדומה. כמו כן לא פעם גם מומלץ לפנות אל מרחיק יונים מקצועי, ולו על מנת למנוע מראש את הגעתן. מכאן שאם לצורך הדוגמה הגעתם לבית חדש ואתם מבקשים למנוע מראש את המטרד, הרי שרצוי להזמין איש מקצוע. באופן שכזה ניתן להבטיח שקט, ניקיון וחוסר מחלות שהן עשויות להפיץ.

ציוד לגובה
לא פעם מרחיק יונים גם צריך להגיע עם ציוד ייעודי עבור גובה, כך שיש כאלו שעושים שימוש בסנפלינג ויש כאלו שעושים שימוש בפיגומים. בכול אופן יש לקחת בחשבון שעבודת הרחקת יונים באופן מקצועי מצריכה עבודה בגובה, כך שמדובר בעוד סיבה בגינה אין זה ראוי לטפל לבד בתופעה.

לפי חוק
כאשר מזמינים עבודת הרחקת יונים באופן מקצועי, ניתן להיות בטוחים שהן לא יחזרו, וזהו הישג חשוב ויקר ערך. כמו כן, בעל מקצוע יודע לא רק לוודא שאותן יונים לא יחזרו, אלא שגם קבוצה אחרת לא תחליף את מקומן. כיצד? באמצעות ניסיון עשיר בתחום והכרה מעמיקה של רזי המקצוע. כמו כן חשוב לדעת שיש שיטות שהן יעילות, אך הן אינן מותרות לפי החוק ובנוסף הן גם אינן מוסריות. כך למשל יש כאלו שבוחרים לפזר גרעינים מורעלים, ועל כן יש לוודא שאותו בעל מקצוע בו בוחרים אינו בוחר בשיטה מעין זו.